Kominek narożny doda ciepła i uroku niemal każdemu pomieszczeniu. Jedną z jego zalet jest to, że zajmuje mniej miejsca niż kominek tradycyjny, z przeszkleniem jednostronnym. O czym warto pamiętać, decydując się na kominek narożny? Zabudowa ma kluczowe znaczenie. Może nadać wnętrzu zupełnie nowego wyrazu. Oprócz aspektów estetycznych, ma też ogromny wpływ na dystrybucję ciepła.

Kominek narożny należy do najbardziej wszechstronnych ze wszystkich projektów kominków. Świetnie się prezentuje zarówno w niewielkim pomieszczeniu, jak i zaaranżowany na dużej powierzchni. Gdziekolwiek jest, pozwala stworzyć stylową i funkcjonalną przestrzeń do rozmów. Jak zaprojektować swój kominek narożny?

Zabudowa może sprawić, że kominek z powodzeniem będzie stanowił centralny element wystroju. Z drugiej strony, dzięki odpowiedniej aranżacji, może dyskretnie „zniknąć” w tle, pozwalając się wyróżnić np. części wypoczynkowej. Dbając o stylistykę pomieszczenia z kominkiem narożnym, nie zapominajmy jednak o funkcjonalności. Pomoże w tym wybór odpowiedniej zabudowy.

Kominek narożny – zabudowa ciepła czy zimna?

Chyba nie ma osoby, której kominek kojarzy się inaczej, niż z przyjemnym ciepłem. Jednak decydując się na kominek narożny, zabudowa ciepła lub zimna zależy od sposobu wykonania, a ten z kolei – od naszych oczekiwań.

Obudowa zimna ma za zadanie nie nagrzewać się i nie wypuszczać ciepła z kominka na zewnątrz. Musi więc być wykonana z odpowiednich materiałów izolujących promieniowanie cieplne. Obudowa ciepła z kolei, jak sugeruje nazwa, jest ciepła w dotyku. Tak skonstruowany kominek oddaje ciepło do pomieszczenia, w którym stoi i jednocześnie jest w stanie magazynować energię w zabudowie, a następnie ją „oddawać”. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które planują ogrzewać salon. Wówczas pomieszczenie ogrzewane będzie zarówno podczas spalania drewna we wkładzie kominkowym, jak i po wygaszeniu kominka. W takim wariancie należy wykonać obudowę z materiału, który doskonale kumuluje ciepło, a następnie oddaje je długo i powoli.

Różnicę stanowi jakość

Idealnym rozwiązaniem dla współcześnie budowanych domów energooszczędnych jest przemyślane połączenie bezrusztowych wkładów kominkowych z betonem akumulacyjnym. – Zaawansowana konstrukcja wkładów pozwala znacznie wydłużyć proces spalania drewna, a betonowa zabudowa akumuluje ciepło, oddając je stopniowo, jeszcze długo po wygaśnięciu kominka. – podpowiada Bartosz Wuczyński z firmy Unico, zajmującej się dystrybucją i produkcją wkładów kominkowych od ponad 20 lat. Oprócz betonu podobnymi właściwościami cechuje się ceramika. Wyłożenie wnętrza paleniska płytami szamotowymi tworzy warstwę chroniącą korpus i polepsza jakość spalania drewna. Jak wygląda wówczas kominek narożny?

Zabudowa ceramiczna stanowi dodatkowo element dekoracyjny. – Produkty Unico wykładane są szamotem bądź ceramiką typu Refrabox, która jest naszym autorskim rozwiązaniem – całkowicie odpornym na ogień i produkty spalania oraz na udary mechaniczne. Zdolności akumulacyjne ceramiki Refrabox sprawiają, że ciepło może być szybciej przekazywane na ściany i otoczenie. Ponadto, wkłady wyłożone tym materiałem są bardziej odporne na zmiany temperatur. – dodaje przedstawiciel Unico. Warto pamiętać, że wybór kominka to istotna decyzja. Trudniej będzie go wymienić, niż np. stół czy sofę. O nowoczesności kominka decydują więc przede wszystkim materiały użyte do jego budowy, a nie sam wygląd.