Pokój dzienny to prawdopodobnie najważniejszy obszar w Twoim domu. To tutaj możesz się swobodnie rozsiąść na sofie, przyjmować gości i odprężyć po długim dniu. Co zrobić, by było jeszcze bardziej przytulnie? Zainstalować kominek w salonie. Aranżacje, zgodne z Twoim zamysłem, mogą ustanowić go punktem domu, wobec którego nikt nie pozostanie obojętny. Poniżej garść inspiracji, które możesz wykorzystać, planując swoją przestrzeń.

Odpoczynek i rozkoszowanie się wolnym czasem przed kominkiem to wspaniała rzecz. To coś, czego często nie można się doczekać po pracy lub w weekend. Decydując się na kominek w salonie, aranżacje wnętrz zaczynamy już na etapie projektowania domu. Czy uwzględnienie w nim kominka jest trudnym wyzwaniem? Z pewnością należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Klimat i funkcjonalność

Zanim ustalisz lokalizację swojego kominka, weź pod uwagę inne źródła ogrzewania w Twoim domu. – Marzy Ci się kominek w salonie? Aranżacje i pomysły jak go urządzisz, wprawiają Cię w miłe podekscytowanie? Wszystko w swoim czasie. – Oczywiście, wystrój wnętrz jest ważny, funkcja kominka jest jednak kwestią nadrzędną. – zauważa Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy Unico, polskiej firmy produkującej wkłady kominkowe klasy premium. Chyba nikt nie chciałby, aby oba źródła ciepła „konkurowały” ze sobą lub niektóre części domu były zauważalnie zimniejsze. Urok ognia to jedno, niemniej warto, by kominek nie tylko dobrze wyglądał, ale także sprawdzał się w użytkowaniu. – Jeśli w domu jest zainstalowany system grzewczy, należy zwrócić uwagę na lokalizację otworów wentylacyjnych i odpowiednio umieść kominek. Im bliżej komina go ulokujemy, tym mniej zagięć w przewodzie dymowym.– podpowiada ekspert.

Kominek w salonie – aranżacje łączące go z przestrzenią dzienną

Jak wynika z badań, około połowa potencjalnych nowych właścicieli domów chciałaby mieć kominek w salonie. Aranżacje i usytuowanie kominka są różne. Dużą popularnością cieszą się projekty domów uwzględniające przestrzeń dzienną obejmującą kuchnię, jadalnię i salon. To rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala pięknie wyeksponować kominek. Martwisz się, czy dasz radę utrzymać go w odpowiedniej czystości? Nowoczesne wkłady kominkowe często są wyposażone w system „czystej szyby”, jak np. w serii wkładów konwekcyjnych Dragon. Co to oznacza? – Szyba nie ulega zabrudzeniu dzięki zastosowaniu autorskiego systemu, w którym przy odpowiedniej nastawie suwaka powietrze dostarczane jest na szybę specjalnymi strumienicami umieszczonymi w górnej części fasady. – tłumaczy Tomasz Kostecki.

W zachowaniu szyby w czystości pomaga również ceramiczny deflektor. – dodaje ekspert. Dla bezpiecznego użytkowania kominka podłoga, jak i cokół wokół niego, muszą być wykonane z materiału niepalnego o grubości co najmniej 0,15 m. Prostym i estetycznym sposobem na zabezpieczenie przestrzeni wokół paleniska jest położenie przed kominkiem szyby z bezpiecznego i wytrzymałego szkła hartowanego.

Salon z kominkiem – jak ustawić meble?

Generalna zasada jest taka, że meble powinniśmy ustawić tak, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się do i od kominka. Użyj stolików kawowych i mniejszych elementów wyposażenia salonu, aby tworzyć „ścieżki”, a nie blokować je – w taki sposób, aby wszyscy mogli się komfortowo poruszać po pokoju. Obok kominka możesz ustawić fotel, który tworząc przytulne i ciepłe miejsce, będzie zapraszał do odpoczynku. Dla wielu z nas niezbędnym elementem nadającym wnętrzu kameralny nastrój jest dywan. Jednak pamiętajmy, by nie kłaść go zbyt blisko kominka. Rozżarzona iskra łatwo mogłaby go uszkodzić.

Nie wiesz, na co się zdecydować, bo masz kilka pomysłów na to, jak ma wyglądać Twój kominek w salonie? Aranżacje możesz modyfikować znacznie sprytniej, niż przesuwając po pokoju ciężkie meble. Wystarczy, że znasz ich wymiary. Puste pomieszczenie „mebluj” za pomocą taśmy malarskiej. Jeśli zmienisz zdanie, przeklejenie jej w inne miejsce jest o wiele łatwiejsze niż przesuwanie mebli. Eksperymentuj do woli i stwórz swoją wymarzoną przestrzeń.