Martin Mellor został nagrodzony przez Kapitułę nagrody Złotego Cyborga działającej pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk tytułem Lidera Polskiej Teleinformatyki.

Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce, otrzymał tytuł oraz nagrodę za wkład w rozwój współpracy nauki i biznesu w obszarze telekomunikacji i budowę podstaw potencjału 5G w Polsce.

„Nagroda przyznana przez środowisko naukowe jest dla mnie szczególnie ważna. Dziękuję Kapitule za to prestiżowe wyróżnienie. Środowisko akademickie i firmę Ericsson łączą wspólne priorytety badań i rozwoju przyszłości technologicznej świata”- powiedział Martin Mellor.

Ericsson jest aktywnym promotorem rozwiązań 5G w Polsce i animatorem ekosystemu 5G. Ekosystem 5G tworzy ze start-upami, Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (ŁSSE), uczelniami wyższymi, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi.

Nagrodę, w siedzibie firmy, Ericsson Polska, w Warszawie wręczyli prof. Józef Woźniak (przewodniczący Kapituły Złotego Cyborga, przewodniczący Sekcji Telekomunikacji w KEiT PAN), mgr inż. Marek Kamiński (członek Kapituły, firma Sprint – fundator nagrody), dr inż. Andrzej Dulka (członek Kapituły, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji) oraz dr hab. inż Jordi Mongay Batalla, prof PW (przewodniczący tegorocznej edycji Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki).

„Firma Ericsson wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji dzięki inżynierom R&D w Krakowie i Łodzi oraz produkcji urządzeń 5G w Tczewie. Od wielu lat prowadzi współpracę z uczelniami wyższymi w Polsce. Firma Ericsson uruchomiła także badawczą sieć 5G na terenie kampusu Politechnice Łódzkiej oraz zaangażowana była w budowę wewnętrznej sieci 5G w siedzibie ŁSSE oraz w fabryce Miele. Ericsson wdrożył pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce z firmą Polkomtel, 5G w sieci Play oraz sieć testową w Warszawie z Orange. Kapituła doceniła i bardzo wysoko oceniła wieloletnie zaangażowanie prezesa Pana Martina Mellora w rozwój technologii 5G w Polsce oraz współpracę ze środowiskiem naukowym. Decyzja została podjęta jednomyślnie– powiedział prof. Józef Wożniak, przewodniczący Kapituły Cyborga.

„Złote Cyborgi” to nagrody przyznawane od 1998 r. przez Kapitułę Złotego Cyborga i wręczane podczas dorocznych edycji Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki. Laureatami tej prestiżowej nagrody oraz dyplomów „Lidera Polskiej Teleinformatyki” są osobistości wyróżniające się w branży telekomunikacyjnej i IT, mające w swoim dorobku sukcesy na polu naukowym lub menadżerskim. Statuetka to dowód uznania dla działalności na rzecz branży teleinformatycznej w Polsce.

Przyznająca nagrodę Kapituła Złotego Cyborga działa pod przewodnictwem prof. Józefa Woźniaka, przewodniczącego Sekcji Telekomunikacji KEiT PAN.

W skład Kapituły (w obecnej kadencji prac Komitetu EiT PAN) wchodzą ponadto:

  • Dr inż. Andrzej Dulka – Prezes Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki;
  • Andrzej Jajszczyk – Członek rzeczywisty PAN;
  • Mgr inż.Marek Kamiński – Wiceprzewodniczący RN Sprint S.A. – fundator Cyborgów;
  • Józef Modelski – Członek rzeczywisty PAN;
  • Pan Prof. Krzysztof Wesołowski – Członek Rady Doskonałości Naukowej (RDN);
  • Pan Prof. Tadeusz Więckowski – Kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki Politechniki Wrocławskiej.