Pacjenci cierpiący na nieuleczalne choroby często odnajdują sens życia poprzez skreślanie pozycji z ich listy życzeń. I mogą nawet czerpać korzyści zdrowotne.

Dzieci cierpiące na choroby zagrażające życiu, którym spełniono życzenia, miały niższy poziom depresji i lęku oraz w mniejszym stopniu koncentrowały się na swoich ograniczeniach fizycznych – wynika z niewielkiego badania przeprowadzonego wśród izraelskich dzieci, opublikowanego w czasopiśmie Quality of Life Research. Miały one również większą nadzieję na osiągnięcie celów. To bardzo ważne dla każdego, kto stoi u schyłku życia, kiedy utrata kontroli może położyć się cieniem na każdym dniu.

W USA Fundacja Make-A-Wish spełnia życzenia dzieci. Fundacja Marzeń robi to samo dla dorosłych z chorobami terminalnymi w późniejszym stadium. Oto pięć najważniejszych próśb, jakie otrzymują te organizacje charytatywne:

DOROŚLI

1. Pomoc w opłaceniu podstawowych potrzeb

Wielu dorosłych z chorobami terminalnymi boryka się z trudnościami finansowymi, które sprawiają, że nawet małe wygody są poza zasięgiem: klimatyzatory, na przykład, lub skutery lub krzesła do podnoszenia. Wielu prosi również o pomoc w opłaceniu rachunku za media, aby utrzymać światło i zasilać urządzenia medyczne.

2. Wakacje

Hawaje są głównym wyborem, ale parki narodowe są w dużym popytem, jak również.

3. Podróż na zjazd rodzinny

Pacjenci często proszą o pomoc w opłaceniu podróży, jedzenia i zakwaterowania, aby mogli powiedzieć ostatnie pożegnanie.

4. Bilety do Disneylandu

Dorośli kochają Magiczne Królestwo prawie tak samo jak dzieci i często szukają ostatniej wycieczki do parku rozrywki okrzykniętego „najszczęśliwszym miejscem na Ziemi”.

5. Dzień w mieście

Wielu pacjentów prosi o prostsze przyjemności: dzień w spa lub kolację w ulubionej restauracji.

DZIECI

1. Wycieczka do Walt Disney World

Dorośli skłaniają się ku Disneylandowi w Kalifornii, ale dla dzieci nie ma takiego miejsca jak Walt Disney World w Orlando, Fla. To jest ich największe życzenie.

2. Spotkanie z gwiazdą

Dzieci uwielbiają spotykać się z bohaterami sportowymi, ale składają też nieoczekiwane życzenia. Na przykład 12-latek z wrodzoną chorobą wątroby spotkał się z zespołem produkcyjnym programu Animal Planet „River Monsters”. Z kolei 17-latek z zagrażającą życiu chorobą kości odwiedził wykonawcę muzycznego Adama Lamberta.

3. Podróże międzynarodowe

Dla poszukiwaczy wrażeń, którzy mają pewną wytrzymałość fizyczną, może to oznaczać wyjazd na snowboard w Alpy. Dla innych celem jest Paryż.

4. Wycieczka na Hawaje

Najpopularniejszym kierunkiem jest Oahu.

5. Zakupy

Chory na białaczkę 6-latek otrzymał sześciominutowe zakupy w sklepie Target. Jego łupem padło 22 000 dolarów na świąteczne prezenty dla siebie i swojej rodziny.

Zobacz życzenia na różne okazje na portalu Wiersze24.pl